Styl hiszpański – me gusta!

Patrząc na farolillos, które mam w gabinecie i na balkonie, pomyślałam, że skoro mamy lato to warto się przyjrzeć hiszpańskim wnętrzom.
Z racji pracy latam do kraju Cervantesa co jakiś czas, mam więc okazję bliżej poznać i architekturę, i wnętrza.
Przede wszystkim Hiszpanie to esteci, w przestrzeni publicznej i w zaciszu domu. Dbają o siebie i swoje otoczenie. Tego moglibyśmy się od nich nauczyć…

Bywam w Andaluzji, w tej części kraju temperatury potrafią grubo przekroczyć 40 stopni, w architekturze wygrywa więc funkcjonalność: grube mury, niewielkie okna, kamień, naturalne materiały.

sew1

sew2

sew3

Dość burzliwa historia Hiszpanii i jej położenie geograficzne implikują styl w architekturze. Obok naleciałości rzymskich i francuskich, silny ślad zostawiła po sobie, trwająca setki lat, okupacja mauretańska.

sew4

sew7
sew10
sew14
sew15

Tę wciąż bardzo silną obecność, głównie na południu kraju, orientu można znaleźć nie tylko we wnętrzach klasycznych, ale i w nowoczesnych.

sew8
sew9
Jeśli kiedyś będę obrzydliwie bogata i będę mieć dom nad morzem, z całą pewnością zainwestuję w kolorową mozaikę z azulejo.

Oprócz naleciałości mauretańskich hiszpańskie wnętrza to ciepłe, naturalne kolory, duże rośliny (bardziej drzewa niż kwiatki doniczkowe…) i symbole religijne.

sew13

sew11

sew12

Kwintesencją symboli religijnych w popkulturze jest niewielki pub w Sewilli, w którym pije się wino w towarzystwie świętych obrazków, zakrywających szczelnie ściany.

sew5

Ostatnim charakterystycznym dla Hiszpanii elementem architektury, o którym chciałam dziś napisać, jest patio, czyli nasze podwórze. Prawie podwórze. I to „prawie” robi dużą różnicę…
sew19

sew20
sew21

Pięknie, prawda…?
Hiszpanię warto odwiedzić.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *