DIY – dynie ze starych t-shirtów

Jestem antytalenciem krawieckim. Maszyny psują się na mój widok, igły łamią, ale że proste rozwiązania są dla mięczaków, postanowiłam uszyć materiałowe dynie, które bardzo mi się spodobały na pintereście. Udało się, lepiej lub gorzej, ale są więc można śmiało powiedzieć, że przygotowanie jest banalnie proste.

d12

Do przygotowania materiałowych dyniek są potrzebne:

  • kawałki materiału (niezbyt grubego, szyjemy ręcznie), ja wykorzystałam bawełniane t-shirty
  • nożyczki
  • igła i nitka
  • wypełnienie stosowane do poduszek, wata lub gałganki, użyłam wypełnienia ikeowskiej poduszki, która już się nie nadawała do użytku (zbieram takie poduszki, na wszelki wypadek :P)
  • sznurek, mulina, kordonek, tasiemka lub rzemyk – coś, czym nadamy naszemu dziełu kształt szynki, to jest dyni

Z materiału wycinamy długi prostokąt, który składamy na pół. W przypadku t-shirta wycinamy po prostu część przednią i tylną.

d1

Materiał obracamy na lewo i zszywamy boki tak, żeby został tylko jeden wolny (ten dłuższy). Absolutnie nie należy się przejmować jakością ściegu (patrz niżej ;)). Dobrze, żeby był w miarę ścisły, żeby się potem nie „rozjechał”.

d2
Zbieżność kolorów niezamierzona o.O

Po tej operacji (i wywróceniu na prawą stronę) powstanie nam taki oto worek:

d3

d4

Do worka pakujemy wypełnienie.

d5

Następnie zszywamy, żeby powstała nam „piłka”.

d6

Jest też inny sposób, jeśli robimy dynię z t-shirta. Materiałowy prostokąt przygotowujemy tak, żeby wolny, niezszyty bok był dołem koszulki, który jest maszynowo obszyty i ma „tunel”. Wtedy możemy przeciągnąć sznurek. Tak zrobiłam z drugą dynią. Taki sposób pozwala ponownie dobrać się do środka i np. wymienić wypełnienie.

d7

Ostatnia czynność to oplecenie „piłeczki” sznurkiem, tasiemką, nitką, generalnie czymś, co nada jej ostateczny kształt dyni. Użyłam bawełnianego grubego sznurka, ale chyba lepiej wyglądają cieńsze.
Na szczycie sznurek zszywałam, żeby całość się trzymała.

d9

Można zrobić ogonek z gałązki (przykleić na ciepło), doszyć ogonek zrobiony na szydełku, albo zostawić – jak ja bo jestem leniwa – bawełniany sznurek 😉 Jak zawsze ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Moim dyniom do ideału daleko, ale córka doceniła i szara już służy za poduszkę 🙂

d10

d11

d8

 

Comments

comments

2 thoughts on “DIY – dynie ze starych t-shirtów

  1. Pomysł na dekorację- genialny. Sama nigdy nie wpadłabym na coś podobnego. Przy czym zarówno takie dodatki, jak i moim zdaniem oświetlenie, odgrywają kluczową rolę we wnętrzach, w związku z czym na pewno warto stawiać tutaj na niebanalne rozwiązania:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *